TECHNIKA NORDIC WALKING

Drodzy Internauci, obecni lub przyszli entuzjaści Nordic Walking, swoją przygodę z Nordic Walking zaczynałam od lektury rozmaitych publikacji dotyczących tej formy rekreacji ruchowej. Przez dłuższy czas usiłowałam także skontaktować się z jakimkolwiek Instruktorem NW, niestety bezskutecznie. Byłam wówczas studentką Akademii Wychowania Fizycznego z dyplomem magistra Fizjoterapii Akademii Medycznej w kieszeni, świadoma konsekwencji uprawiania choćby najprostszej formy rekreacji ruchowej czy sportu bez znajomości techniki. Utrudniony kontakt z Instruktorami NW powoli osłabiał moją motywację i chęć spróbowania „czegoś nowego”, co tak mnie zaintrygowało i do czego wracałam przy każdej możliwej sposobności.

 

Wydawało mi się wówczas, że teoretycznie o Nordic Walking wiem wszystko. Pomimo to postanowiłam poczekać  na fachowy instruktaż.

Z pomocą przyszedł Piotr Kowalski, Trener NW, Pionier NW w Polsce, który poświęcił mojej skromnej osobie kilka godzin treningu prawdziwego Nordic Walking.

Technika Nordic Walking - instruktaż marszu z kijkami

Już podczas pierwszych chwil wspólnego treningu z Trenerem okazało się, że moje teoretyczne podstawy w zakresie techniki NW są po pierwsze – naszpikowane błędami, a po drugie – niewystarczające do tego, by korzystać z tej formy rekreacji w sposób maksymalnie efektywny. Zatem jestem pewna na 200%, że gdyby nie powiodły się próby kontaktu z Trenerem lub Instruktorem NW do dzisiaj nie uprawiałabym NW lub stałabym się typowym Pdeudowalkerem, których niestety pełno w naszym najbliższym otoczeniu.

Obecnie jestem Instruktorem NW i nie zdarzyło się jeszcze, by osoba, która się do mnie zgłasza wiedziałaby, jak posługiwać się kijkami. A ci, którzy chwalą się znajomością techniki z opisów z portali internetowych zwykle „na dzień dobry” zakładają kijki na odwrót, a pierwszy ich marsz przypomina „chód pająka”.

Moim zamiarem nie jest urażenie czyjejś inteligencji czy też zanegowanie zdolności czytania ze zrozumieniem „instrukcji obsługi kijków”, ale samodzielne nauczenie się techniki Nordic Walking jest możliwe tylko do pewnego stopnia. Nie gwarantuje natomiast opanowania właściwej dla tej dyscypliny, poprawnej, a co za tym idzie efektywnej i BEZPIECZNEJ pełnej techniki.

Nordic Walking można uprawiać na poziomie Zdrowotnym, Fitness i Sportowym, a więc zaczynając od ograniczeń ruchowych poprzez ćwiczenia całego ciała kończąc na treningu sportowym z uwzględnieniem ćwiczeń rozgrzewających poszczególne mięśnie, rozciągających (stretching), uspokajających, które powinny być integralną częścią każdego treningu.

Zatem, bezcelowe jest moim zdaniem zamieszczenie pełnego opisu techniki, szczegółowego instruktażu poszczególnych kroków z wykorzystaniem kijków na wszystkich poziomach, podczas gdy zdecydowana większość początkujących Nordic Walkerów podpiera się kijkami zapominając, że należy uruchomić górną część ciała, utrzymuje niewłaściwą postawę, ma problemy z synchronizacją ruchów czy też z poprawnym ułożeniem kijów i wbijaniem ich pod odpowiednim kątem. Nie każdy z nich potrafi też samodzielnie ocenić własną technikę i wyeliminować ewentualne błędy (pod warunkiem, że się wie, że są).

Najlepszym sposobem nauczenia się poprawnej techniki NW, która umożliwi odniesienie wymiernych korzyści zdrowotnych jest wzięcie udziału w kursach organizowanych przez certyfikowanych instruktorów Nordic Walking, którzy pomogą w doborze odpowiednich kijków, przeszkolą w zakresie wspomnianej techniki i ułożą indywidualny program treningowy.

KTOŚ, KTO LEKCEWAŻY TECHNIKĘ W NORDIC WALKING, MOŻE BYĆ PODEJRZEWANY O RÓWNIE SWOBODNE TRAKTOWANIE WŁASNEGO ZDROWIA.