KIJKI DO NORDIC WALKING

Kijki to podstawowe wyposażenie Nordic Walkera i jedyny wydatek nadzwyczajny. Decydując się na ich zakup, zwracaj uwagę na ich jakość, trzymaj się zasady „nie stać mnie na rzeczy tanie”. Wybierz kije specjalistyczne, renomowanej fimy Exel lub LEKI.

Nordic Walking to typowo wytrzymałościowe ćwiczenie, a marsze trwają stosunkowo długo, co oznacza, że niewygodny kijek oraz niedostateczna technika mogą spowodować urazy przeciążeniowe i znacznie obniżyć komfort uprawiania tej aktywności ruchowej.

Najważniejsze jednak jest to, żeby nie mylić kijów do uprawiania Nordic Walking z kijami trekkingowymi. Kije do trekkingu przeszkadzają w nauce Nordic Walking, są przeznaczone do innego typu wędrowania, do innych obciążeń czy innego tłumienia drgań, poza tym ich budowa nie jest odpowiednia do chodzenia po płaskiej nawierzchni, np. w lesie czy przy jeziorze. I odwrotnie – kije do Nordic Walking nie będą odpowiednie do uprawiania trekkingu.

!!! Nieodpowiednie dobranie kijów może skończyć się kontuzją!!!

Kijki do NW cechuje:

  • trwałe i lekkie kompozytowe (najlepiej 100% karbonowe) trzonki,
  • budowa pasków przy rękojeści. W kijach do Nordic Walking jest to specyficzna rękawiczka, której założenie sprawia, że kij jest stale "przymocowany" do ręki. W przypadku innych kijów przy rękojeści mamy tylko paski,
  • ergonomicznie zaprojektowana rękojeść o anatomicznym kształcie, łatwo dopasowującym się do kształtu ręki w kijkach do NW (w przypadku kijków trekkingowych dłoń jest ułożona pionowo w stosunku do podłoża, co jest bardzo męczące dla nadgarstka),
  • specjalnie zaprojektowany system pasków oferujący znakomite przeniesienie mocy i wsparcie dla ręki,
  • wymienialny i wygięty pod prawidłowym kątem grot kijka (umożliwia to wbicie kijka pod odpowiednim kątem i sprawne odepchnięcie od podłoża),
  • specjalne zakończenie. Kije do Nordic Walking zakończone są "bucikami"(asfaltowe nakładki) przystosowanymi do rożnego rodzaju podłoża: np. asfalt czy chodniki.

DOBÓR ODPOWIEDNIEJ DŁUGOŚCI KIJA DO WZROSTU CHODZIARZA JEST PIERWSZORZĘDNE.

Poniżej znajduje się kalkulator, który pozwala obliczyć prawidłową długość kija Nordic Walking dla Ciebie. Osoby zaawansowane w NW mogą dodać do otrzymanej w wyniku obliczeń wartości długość 5 cm:
 

Przy doborze długości kijka możemy skorzystać ze wzoru:

Długość kijka = 0,68 (początkujący) lub 0,72 (zaawansowani) x wzrost osoby (cm)

W systemach jednoczęściowych kijki produkowane są w równych długościach, z podziałem co 5cm np. 105, 110, 115 cm.

Jeśli po przeliczeniu wyjdzie nam wynik pośredni to zaokrąglamy go do najbliższej długości niższej o 5cm.

Na przykład osoba przy wzroście 164 cm wybierze kijek o długości 110 cm. Po dobrym opanowaniu techniki może zdecydować się na zakup kijka o długości 115cm.

Jeżeli nie chcemy korzystać ze wzoru, a zależy nam na doborze odpowiedniej długości kijka to pamiętajmy, że kąt przedramienia w stosunku do ramienia powinien wynosić 90 stopni, gdy kijki trzymane są na wysokości rękojeści, a groty kijków opierają się o podłoże pod kątem prostym.

NIE POZWÓL ZEPSUĆ SOBIE PRZYJEMNOŚCI UPRAWIANIA NORDIC WALKING PRZEZ ZŁY DOBÓR KIJKÓW. JEŻELI PO ZAPOZNANIU SIĘ Z POWYŻSZYMI WSKAZÓWKAMI NADAL MASZ WĄTPLIWOŚCI I OBAWY PRZED SAMODZIELNYM ZAKUPEM KIJKÓW, SKONTAKTUJ SIĘ Z NAJBLIŻSZYM INSTRUKTOREM LUB TRENEREM NW, A Z PEWNOŚCIĄ POMOŻE CI W DOBORZE PROFESJONALNEGO I ODPOWIEDNIEGO DLA CIEBIE SPRZĘTU.